بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 / صفر تا صد دریافت بورسلاری ترکیه

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 / صفر تا صد دریافت بورسلاری ترکیه
بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 / صفر تا صد دریافت بورسلاری ترکیه

فهرست مطالب

در حال حاضر بسیاری از ایرانیان قصد تحصیل در ترکیه را دارند و یکی از مهم ترین چالش های آنها، تهیه هزینه و شهریه برای دانشگاه موردنظرشان در این کشور است. نکته جالب توجه این است که شما می توانید با تهیه بورسیه تحصیلی ترکیه خیلی راحت بخش زیادی از هزینه های خود را کاهش دهید. برخی از این بورسیه های تحصیلی تمام هزینه های زندگی و برخی دیگر شهریه های دانشگاه را در بر می گیرند. از این رو، اگر شرایط مورد نیاز را داشته باشید، می توانید حتی به صورت رایگان در ترکیه مشغول به تحصیل شوید.

همچنین بخوانید: تحصیل در ترکیه + هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024

بورسیه های تحصیلی این کشور در مقاطع تحصیلی مختلف و بیشتر از ۵۰ رشته تحصیلی در اختیار دانشجویان و متقاضیان بین المللی قرار می گیرند. با این حال، برای دریافت این بورسیه های تحصیلی باید حتماً شرایط خاصی داشته باشید که با تماس با کارشناسان شایان، می توانید از این شرایط به طور کامل آگاه شوید. اما در این مقاله، به صورت مفصل درباره بورسلاری ترکیه صحبت خواهیم کرد و برای شما توضیح می دهیم که برای دریافت آن باید چه شرایطی داشته باشید و چه زمانی در آن ثبت نام کنید.

بورسلاری ترکیه چیست؟

بورسلاری ترکیه در واقع همان بورسیه تحصیلی این کشور است که به عنوان نوعی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، در نظر گرفته می شود. بورسلاری در زبان ترکی با نام Burslarimiz شناخته می شود و نوعی پلتفرم آنلاین بوده که از طریق آن می توان انواع اطلاعات مورد نیاز درباره بورسیه تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه را به دست آورد.

بورسلاری ترکیه چیست؟

با توجه به این مسئله، می توان گفت که بورسلاری ترکیه برای افرادی که می خواهند از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره مند شوند، گزینه بسیار مناسبی است و به آنها کمک زیادی می کند. در این پلتفرم می توان اطلاعات کامل درباره انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه را به دست آورد. البته بهتر است برای استفاده از این بورسلاری، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بهتر شرایط بورسلاری ترکیه را متوجه شوید.

شرایط بورسلاری ترکیه

شرایط بورسیه دانشگاه های ترکیه بسته به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر شما با یکدیگر متفاوت است. به علاوه، این مسئله تا حد خیلی زیادی به نوع دانشگاه انتخابی شما نیز بستگی دارد. با این حال، برخی شرایط کلی برای بورسلاری ترکیه در نظر گرفته شده اند که اگر آنها را داشته باشید، به احتمال خیلی زیاد با درخواست شما برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه موافقت می شود. در این قسمت، برخی از مهم ترین شرایط برای دریافت این بورسیه تحصیلی را نام می بریم.

 • داشتن معدل حداقل ۱۴ برای مقطع کارشناسی (البته این موضوع درباره رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی صدق نمی کند و برای این رشته ها باید حداقل معدل شما ۱۸ باشد.)
 • سن نهایتاً ۲۱ سال برای مقطع کارشناسی
 • سن نهایتاً ۳۰ سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • سن نهایتاً ۳۵ سال برای مقطع دکتری
 • نداشتن تابعیت کشور ترکیه
 • تسلط به یکی از زبان های انگلیسی یا ترکی و داشتن مدرک معتبر
 • داشتن نامه پذیرش از دانشگاهی در کشور ترکیه
 • سابقه تحصیلی و فعالیت های تحقیقی و پژوهشی به خصوص برای دوره دکتری

همان طور که پیش از این نیز به اختصار گفتیم، ممکن است شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه از دانشگاه تا دانشگاه دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل هم بهتر است در این زمینه، از افراد متخصص کمک بگیرید و به طور کامل بورسلاری ترکیه در دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرایط این دانشگاه را برای دریافت بورسیه دارید.

شرایط بورسلاری ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

برای ثبت نام بورسلاری ترکیه شما باید مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کرده باشید. داشتن مدارک کافی یکی از مهم ترین عوامل برای دریافت بورسیه ترکیه است. از این رو، بهتر است از مدت ها قبل بدانید که چه مدارکی برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور نیاز دارید و همه آنها را آماده کنید.

همینطور بخوانید: تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

چرا که هرگونه نقص در مدارک، می تواند منجر به رد شدن درخواست شما برای دریافت بورسیه شود. در ادامه، برخی از مهم ترین مدارکی که باید برای همه دانشگاه های ترکیه برای دریافت بورسیه ارائه دهید را نام می بریم.

 • مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه و پاسپورت
 • مدارک تحصیلی در مقاطع تحصیلی قبلی
 • تصویر اسکن شده به صورت تمام رخ با کیفیت بالا
 • مدرک زبان بین المللی مانند آیلتس یا تافل (نوع مدرک زبان بین المللی بسته به دانشگاه مورد نظر شما می تواند متفاوت باشد.)
 • رزومه تحصیلی (شامل اطلاعاتی مانند فعالیت های پژوهشی، سوابق تحصیلی، سابقه شغلی و سایر موارد این چنینی)
 • توصیه نامه از طرف اساتید مقطع قبلی
 • فرم تکمیل شده ثبت نام درخواست بورسیه
 • در صورت داشتن، کارنامه کنکور سراسری

علاوه بر مواردی که گفتیم، اگر مدارک دیگری دارید که فکر می کنید می توانند شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه افزایش دهند، ارائه دهید. به عنوان مثال، مقالات ارائه شده، تقدیرنامه ها و تمام پژوهش ها و تحقیق ها می توانند شانس شما را برای دریافت این بورسیه تا حد بسیار زیادی بالا ببرند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

ثبت نام بورسلاری ترکیه

بعد از آماده سازی مدارک و داشتن شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، نوبت به آن می رسد که برای دریافت این بورسیه ثبت نام کنید. برای ثبت نام بورسلاری ترکیه باید وارد سایت رسمی آن شوید که تنها منبع برای ثبت نام بورسیه ترکیه است.

بعد از وارد شدن به این وبسایت، باید تمام مدارک مورد نیاز را در قسمت های تعیین شده آپلود کنید. این وبسایت به زبان ترکی ارائه می شود که شما می توانید در قسمت تنظیمات، زبان آن را به زبان مورد نظر خود تغییر دهید. توجه داشته باشید که برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه باید حتماً در موعد مقرر اقدام به ثبت نام کنید. بیشتر مواقع زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه از 20 دی ماه آغاز شده و تا اول اسفند ماه به پایان می رسد.

در این بازه زمانی شما می توانید تمام مدارک خود را در سایت بورسلاری ترکیه آپلود کنید. بین ماه های فروردین تا اردیبهشت سال بعد، مدارک همه متقاضیان بررسی شده و نتایج اولیه بین اردیبهشت تا خرداد ماه ارائه می شوند.

در صورتی که در بررسی اولیه مدارک شما مورد قبول واقع شوند، برای مصاحبه از شما دعوت به عمل می آید که اعلام نتایج نهایی آن اواخر تیر ماه خواهد بود. به صورت سالیانه از بیشتر کشورهای جهان نزدیک به ۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی بورسیه ترکیه را دریافت می کنند.

دانشگاه های بورسلاری ترکیه

بعد از آن که اطلاعات کافی درباره نحوه و زمان ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه به دست آوردید، نوبت به آن می رسد که دانشگاهی را برای دریافت بورسیه انتخاب کنید. دانشگاه های متعددی در این کشور بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و از همین طریق هم توانسته اند تعداد زیادی از متقاضیان خارجی را به کشور ترکیه جذب کنند. در این قسمت، برخی از مهمترین و پرطرفدارترین دانشگاه های بورسلاری ترکیه را نام می بریم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانچای

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانچای برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری را دارند. برای پذیرفته شدن در این بورسیه تحصیلی، سوابق تحصیلی دانشجویان به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرند.

همچنین بخوانید: بهترین دانشگاه های ترکیه در تمام رشته های تحصیلی 2024

دانشجویان بین المللی در صورت پذیرفته شدن در این بورسیه، نیازی به پرداخت هیچ شهریه ای ندارند. کمک هزینه تحصیلی دانشگاه سابانچای برای مقطع کارشناسی ارشد به صورت ماهیانه ۲۵۰۰ لیر و برای دکتری ۳۲۰۰ لیر است. خوابگاه دونفره رایگان نیز در اختیار پذیرفته شدگان قرار می گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی دیگر از دانشگاه های بورسلاری ترکیه که شما می توانید در آن کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید، دانشگاه فنی خاورمیانه است. برای دریافت این بورسیه تحصیلی، دانشجویان و متقاضیان باید مشکلات مالی خود که باعث شده امکان پرداخت شهریه دانشگاه نداشته باشند را نام ببرند. این بورسیه تحصیلی نیز برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شوند و علاقه مندان به همه رشته ها می توانند در آن ثبت نام کنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

یکی دیگر از دانشگاه های پرطرفدار در ترکیه، دانشگاه بیلکنت است که بورسیه تحصیلی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. پذیرفته شدگان در این بورسیه تحصیلی می توانند علاوه بر شهریه دانشگاه، از خوابگاه های رایگان نیز استفاده کنند. دانشجویان همه رشته های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی اراسموس

از دیگر بورسیه های تحصیلی در ترکیه که از طرف کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه می شوند، می توان به بورسیه تحصیلی اراسموس اشاره کرد. این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که فقط یک تا دو ترم را به صورت رایگان در ترکیه بگذرانند.

بورسیه تحصیلی توبیتاک

افرادی که قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی مانند کارشناسی ارشد، دکتری و یا حتی پسا دکتری را دارند، در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، می توانند از بورسیه تحصیلی توبیتاک بهره مند شوند. به عنوان مثال، داشتن مدرک تحصیلی معتبر از مقاطع قبلی، نامه پذیرش دانشگاه، مدرک زبان، سن کم و مناسب و سایر موارد این چنینی، برخی از مهم ترین شرایط برای دریافت این بورس تحصیلی به شمار می آیند.

بورسیه تحصیلی ابن سینا

در نهایت، آخرین بورسیه تحصیلی در ترکیه که از طرف دولت تامین می شود، بورسیه تحصیلی ابن سینا است. این بورسیه فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است و دانشجویان برجسته از سراسر جهان و به خصوص ایران می توانند برای دریافت آن ثبت نام کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره انواع مختلف بورسیه تحصیلی ترکیه صحبت کردیم. همان طور که گفتیم، برای دریافت این بورسیه در مقاطع تحصیلی مختلف، باید شرایط سنی و تحصیلی خاصی داشته باشید. در صورت داشتن سن مناسب و شرایط مورد نیاز، می توانید برای ثبت نام در انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه اقدام کنید. در این زمینه، کارشناسان تیم مهاجرتی شایان به طور کامل به شما کمک می کنند تا از تمام قوانین و شرایط هر یک از دانشگاه های این کشور برای دریافت بورسلاری ترکیه آگاه شوید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان