هزینه زندگی در استانبول در سال 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
هزینه زندگی در استانبول در سال 2024

فهرست مطالب

ترکیه یکی از کشورهای توریستی همسایه ایران شناخته می شود که طرفداران بسیار زیادی در میان ایرانیان هم دارد. همین امر موجب شده که بسیاری از افراد برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنند. محبوب ترین و مهم ترین شهر ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت بسیار زیادی نزدیک به ۱۵ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. اگر شما هم می خواهید به استانبول مهاجرت کنید، بهتر است هزینه های زندگی در این شهر را بدانید. در این مقاله ما هزینه زندگی در استانبول را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

شهر استانبول به خاطر جمعیت بسیار زیادی که دارد و همچنین به خاطر وجود مناطق گردشگری بسیار زیاد، طرفداران خیلی زیادی در میان همه افراد و به خصوص ایرانیان به دست آورده است. در این مقاله به طور کامل و به صورت مفصل هزینه زندگی در استانبول به دلار را توضیح می دهیم و شما می توانید بر همین اساس، بدانید که هزینه زندگی در استانبول به تومان چقدر می شود.

هزینه زندگی در استانبول

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که هزینه زندگی در استانبول ترکیه تا حد خیلی زیادی به سبک زندگی خود شما بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است برخی از افراد تنها از مواد غذایی بسیار باکیفیت و برند خریداری کنند و لباس هایی با قیمت خیلی زیاد بپوشند. این در حالی است که شاید خیلی از افراد دیگر حتی با غذایی ساده تر و لباس های معمولی تر هم راضی باشند.

هزینه زندگی در استانبول

به علاوه، هرچه تعداد اعضای خانوار بیشتر باشد، طبیعتاً باید هزینه بیشتری هم برای زندگی خود کنار بگذارند. برای مثال، اگر شما به همراه خانواده به ترکیه مهاجرت کنید و یک یا دو نفر از اعضای خانواده دانشجو و دانش آموز باشند، باید هزینه های قابل توجهی برای شهریه مدرسه و دانشگاه آنها کنار بگذارید. این در حالی است که مهاجرت به تنهایی هزینه خیلی کمتری دارد.

در نهایت، آخرین موضوعی که می تواند باعث تفاوت در هزینه زندگی در استانبول و یا شهرهای دیگر ترکیه شود، نرخ تورم و شرایط اقتصادی این کشور است. مانند خیلی از کشورهای دیگر و به خصوص ایران، نرخ تورم در ترکیه هم نسبت به سال های گذشته، کمی افزایشی بوده است. برای این که به طور کامل از هزینه های زندگی در استانبول ترکیه آگاه شوید، در این قسمت هزینه های هر یک از آیتم های ضروری برای زندگی را توضیح می دهیم.

هزینه محل اقامت

یکی از اصلی ترین آیتم های زندگی در هر کشوری که تقریباً بخش زیادی از درآمد شما را شامل می شود، هزینه محل اقامت است. ممکن است برخی از افراد قصد خرید ملک در ترکیه و شهر استانبول را داشته باشند و برخی دیگر به دنبال خانه های اجاره ای باشند. در هر یک از این شرایط، باید هزینه های متفاوتی برای مسکن پرداخت کنند.

در این رابطه بهره‌مند شوید: خرید ملک در استانبول 2024 + قیمت و فایل های موجود

شما می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان شایان، بهترین خانه را متناسب با بودجه خود برای خرید یا اجاره پیدا کنید. اگر هزینه زیادی برای خرید یا اجاره خانه ندارید، می توانید به سراغ محله های معمولی تر استانبول بروید. محله های مرکز شهر استانبول هزینه بیشتری برای فروش یا اجاره خانه دارند. قیمت مسکن در محله های مختلف استانبول بسته به نوع ساختمان تعداد خواب آن می تواند متفاوت باشد.

هزینه محل اقامت در ترکیه

هزینه وسایل نقلیه

شما برای جابجایی بین محله های مختلف استانبول و حتی رفتن به شهرهای دیگر ترکیه از این شهر، باید از وسایل نقلیه مختلفی استفاده کنید. خوشبختانه استانبول دارای سیستم حمل و نقل عمومی با کیفیتی بوده و شما می توانید با هزینه خیلی کم، از آنها استفاده کنید.

اگر خیلی بین مناطق مختلف استانبول جابجا شوید، نهایتاً باید ۵۰ دلار برای وسایل نقلیه کنار بگذارید. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از ازدحام و شلوغی، از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنید و تا حد امکان با استفاده از مترو و تاکسی جابجا شوید. برای این که راحت تر بتوانید از وسایل نقلیه عمومی ترکیه استفاده کنید، می توانید از کارت آبی استفاده کنید که برای ۱۸۰ بار استفاده کامل، مبلغ ۷۷۷ لیر و برای ۲۰۰ بار استفاده برای، ۱۴۰ لیر است.

هزینه مواد غذایی در استانبول

شما برای تعیین هزینه زندگی در استانبول باید مشخص کنید که در طول ماه تقریباً چقدر به مواد غذایی نیاز دارید. مطمئنا اگر خودتان در منزل مواد غذایی را آماده کنید، باید هزینه خیلی کمتری بپردازید تا زمانی که بیشتر مواقع برای خوردن غذا به رستوران بروید. مثلاً اگر بخواهید برای یک وعده معمولی ناهار یا شام به رستوران بروید، باید تقریباً ۲۱۶ لیر ترکیه هزینه پرداخت کنید.

این در حالی است که با هزینه خیلی کمتر، می توانید انواع مواد غذایی را خریده و با کیفیت بالاتری غذای مورد علاقه خود را تهیه نمایید. در این قسمت، برخی از مهم ترین اقلام ضروری مورد نیاز برای تهیه غذا در استانبول را نام برده و هزینه آنها را شرح می دهیم.

هزینه مواد غذایی در استانبول
 • خیار یک کیلوگرم: ۲۷ لیر
 • گوشت گوساله چرخ کرده یک کیلوگرم: ۲۸۰ لیر
 • یک عدد مرغ کامل: ۴۵ لیر
 • فیله مرغ یک کیلوگرم: ۱۲۰ لیر
 • برنج یک کیلوگرم: ۳۶ لیر
 • روغن مایع یک لیتری: ۴۹ لیر
 • ماکارونی ۵۰۰ گرمی: ۱۳ لیر
 • رب گوجه فرنگی ۷۱۰ گرمی: ۳۹ لیر
 • چای ۵۰۰ گرمی: ۴۶ لیر

هزینه قبض در استانبول ترکیه

 شما برای این که هزینه زندگی در استانبول را برای خود تعیین کنید، باید بدانید که تقریباً چقدر باید هزینه برای قبض کنار بگذارید. طبیعتاً این امر بسته به میزان مصرف انرژی شما می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی، می توانید انتظار داشته باشید که هزینه هایی که در ادامه نام می بریم، برای قبض های مختلف در استانبول ترکیه صادر شده باشند.

 • هزینه لوازم سرمایشی و گرمایشی و قبض برق برای یک آپارتمان ۸۵ متری: بین 600 تا 1641,76 لیر
 • هزینه تعرفه تلفن همراه یک دقیقه با پیش پرداخت محلی: 0.65 تا 2 لیر
 • هزینه اینترنت: بین 110 تا 200 لیر

هزینه پوشاک در استانبول

نکته جالب توجه درباره استانبول و ترکیه این است که یکی از قطب های مد و فشن در کشورهای اطراف شناخته می شود. از این رو، شما می توانید بهترین برندهای لباس را در کشور ترکیه و به خصوص شهر استانبول پیدا کنید. از این رو، اگر بخواهید لباس های برند را بخرید، باید هزینه خیلی زیادی بپردازید. این در حالی است که در فروشگاه های معمولی تر، لباس ها با قیمت مناسب تری ارائه می شوند.

هزینه تحصیل در استانبول

شما یا یکی از اعضای خانواده تان می خواهید بعد از مهاجرت به استانبول در این شهر درس بخوانید، باید اول از همه مقطع تحصیلی و سپس شهری دانشگاه مورد نظر خود را مشخص نمایید. به طور کلی، هزینه مورد نیاز برای تحصیل در استانبول می تواند بین 21,918 تا 64,278 متفاوت باشد. اگر هم بخواهید فرزند خود را در مدرسه استانبول ثبت نام کنید، باید متغیر بین ۵۰ تا ۱۸۰ لیر هزینه سالیانه پرداخت نمایید.

همینطور بخوانید: 20 فایل اجاره خانه در استانبول شیک و لاکچری 2024

هزینه بیمه درمانی در ترکیه

 یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید بعد از مهاجرت به شهر استانبول در ترکیه مد نظر قرار دهید، بیمه درمانی است. در صورتی که بیمه درمانی نداشته باشید، نمی توانید از خدمات درمانی این کشور نیز استفاده کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتماً خود را بیمه کنید. بیمه درمانی برای افراد بین ۲۵ تا ۶۴ سال و از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لیر در نظر گرفته می شود.

هزینه سرگرمی و تفریحات در استانبول

در نهایت، شما بعد از مهاجرت به هر کشوری باید علاوه بر کار کردن، از مکان های دیدنی و طبیعی آن نیز نهایت لذت را ببرید و در اوقات آزاد خود، به تفریح و سرگرمی بپردازید. در این شرایط، هزینه هر یک از تفریحات و سرگرمی های مختلف ترکیه با یکدیگر متفاوت هستند.

هزینه سرگرمی و تفریحات در استانبول

اگر بعضی روزها دوست داشتید در اوقات فراغت خود به سینما بروید، باید بین ۳۵ تا ۷۵ لیر هزینه برای بلیط سینما در ترکیه بپردازید. این در حالی است که برخی از افراد به ورزش های دیگر مانند تنیس علاقه دارند. اجاره زمین تنیس به مدت یک ساعت در استانبول بین ۱۲۰ تا ۳۰۰ لیر است. در نهایت، اگر می خواهید در یک باشگاه بدنسازی ثبت نام کنید، باید ماهیانه بین ۱۶۰ تا ۶۰۰ لیر هزینه پرداخت نمایید.

کاهش هزینه زندگی در استانبول

مطمئنا هر کسی به دنبال روشی است تا بتواند هزینه های زندگی خود را کاهش دهد و بتواند بخش بیشتری از درآمد خود را صرف تفریح و سرگرمی یا حتی پس انداز کند. اگر شما هم می خواهید با استفاده از روش های مناسبی هزینه زندگی در استانبول ترکیه را برای خود کاهش دهید، راهکارهای متعددی پیش روی شما قرار دارند.

اول از همه، سعی کنید فرزند خود را در مدارس یا دانشگاه دولتی ثبت‌نام کنید و تا حد امکان مدارس یا محل کاری را انتخاب کنید که فاصله کمتری با محل زندگی شما دارند. همچنین برای کاهش هزینه اجاره خانه، خانه های کوچک‌تر در مناطق معمولی تر استانبول را انتخاب کنید.

اگر به صورت دانشجویی به ترکیه مهاجرت می کنید، ممکن است بتوانید از خوابگاه دانشگاه مورد نظر خود نیز استفاده کنید. همچنین صرفه جویی در خرید لباس و پوشاک و جلوگیری از دور ریختن مواد غذایی، عوامل دیگری هستند که می توانند باعث کاهش هزینه های زندگی در استانبول شوند.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره هزینه زندگی در استانبول در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، هزینه زندگی در استانبول به تومان نسبتا بیشتر از کشور ما است که این امر تا حد زیادی به خاطر پایین بودن ارزش پول ریال است.

اگر شما هم می خواهید از پس هزینه زندگی در استانبول ترکیه بر بیایید و برنامه ریزی مناسبی برای مهاجرت به استانبول از نظر اقتصادی داشته باشید، حتماً از کارشناسان ما در موسسه شایان کمک بگیرید. افراد متخصص در این موسسه به شما کمک می کنند تا بتوانید با استفاده از روش های کاربردی، هزینه زندگی در استانبول به دلار را کاهش دهید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان