دانشگاه استانبول ترکیه / هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
دانشگاه استانبول ترکیه / هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024
دانشگاه استانبول ترکیه / هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024

فهرست مطالب

مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از بهترین و آسان ترین روش های مهاجرت به این کشور شناخته می شود که شما می توانید علاوه بر بهره مندی از امکانات رفاهی این کشور و دریافت مدرک تحصیلی معتبر، تجربیات زیادی برای زندگی در ترکیه نیز به دست بیاورید. در میان دانشگاه های مختلف این کشور، دانشگاه استانبول ترکیه شهرت بسیار زیادی دارد و بسیاری از افراد که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه دارند، این دانشگاه را برای درس خواندن انتخاب می کنند.

دانشگاه استانبول در کشور ترکیه اعتبار بالایی دارد و به همین دلیل می توانید اطمینان داشته باشید که بعد از فارغ التحصیلی از این دانشگاه و دریافت مدرک، می توانید به کشور ایران بازگشته و در رشته مورد نظر خود مشغول به کار شوید. حتی شاید برای شما جالب باشد که بدانید مدرک صادر شده از طرف این دانشگاه در سایر کشورهای اروپایی نیز اعتبار علمی بالایی دارد. به همین دلیل اگر بخواهید بعد از فارغ التحصیلی به کشور دیگری هم مهاجرت کنید، هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

در ادامه، به صورت مفصل درباره شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه صحبت خواهیم کرد و اطلاعات کاملی درباره آن در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه را دارید، حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بدانید که چگونه می توانید پذیرش دانشگاه ذکر شده را بگیرید.

درباره دانشگاه استانبول ترکیه

قبل از همه چیز، خوب است اطلاعاتی درباره پیشینه و میزان اعتبار این دانشگاه به دست بیاورید. این دانشگاه در شهر استانبول ترکیه واقع شده است. همان طور که می دانید، استانبول یکی از بزرگ ترین و مشهورترین شهرهای ترکیه شناخته می شود و شما می توانید با تحصیل در این شهر، از امکانات رفاهی و خدمات متعددی بهره مند شوید.

 دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه در سال ۱۴۵۳ میلادی تاسیس شد و رتبه آن در سایت کیو اس، بین ۷۱۱ تا ۷۲۰ است و این سطح برای دانشگاهی در ترکیه، واقعاً مناسب به نظر می رسد. همچنین اعتبار علمی این دانشگاه در وبسایت THE بین ۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰ اعلام شده است.

همچنین بخوانید: کامل ترین لیست دانشگاه های ترکیه + رنکینگ جهانی 2024

وزارت علوم و وزارت بهداشت مدرک صادر شده از طرف دانشگاه استانبول در ترکیه را تایید کرده اند و به همین دلیل شما می توانید در هر رشته ای که بخواهید، در این دانشگاه درس خوانده و در پایان هم مدرک خود را گرفته و به کشور ایران بازگردید. در دانشگاه استانبول در ترکیه رشته ها و دانشکده های بسیار زیادی وجود دارند و شما می توانید با کسب اطلاعات کافی درباره این رشته ها از طرف کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی شایان، خود را برای تحصیل در این کشور آماده کنید.

مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه

اصلی ترین شرطی که باید برای پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه داشته باشید، کسب نمره قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه است که با نام YOS شناخته می شود. البته لازم به ذکر است که در گذشته غالباً آزمون SAT برای پذیرش دانشجویان در این دانشگاه ملاک قرار گرفته می شد و در حال حاضر، شرایط پذیرش دانشجویان کمی دچار تغییر شده و آزمون YOS جای خود را به نمونه قبلی داده است.

پس اگر شما هم می خواهید در دانشگاه استانبول ترکیه درس بخوانید، باید اول از همه شرایط ثبت نام در این آزمون را داشته باشید. سپس برای ثبت نام در این آزمون اقدام کنید و بعد از گرفتن کارت ورود به جلسه، پاسپورت و سایر مدارک هویتی، به سوالات پاسخ دهید. در صورتی که بتوانید نمره قبولی در آزمون YOS را بگیرید، دریافت پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه برای شما خیلی راحت تر خواهد شد.

مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه

مدارک مورد نیاز دانشگاه استانبول ترکیه

برای دریافت پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه و شروع تحصیل در این دانشگاه، باید مدارک خاصی را آماده کنید. آماده سازی مدارک در این روند اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر حتی کوچک ترین نقصی هم در مدارک شما دیده شود، خیلی راحت درخواست شما برای پذیرش در این دانشگاه را رد می کنند. در این قسمت، به صورت مختصر مهمترین مدارک مورد نیاز دانشگاه استانبول ترکیه را نام می بریم که داشتن آنها برای ورود به این دانشگاه ضروری هستند.

 • دریافت نمره قبولی در آزمون YOS
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • ریز نمرات مقطع قبلی
 • مدرک رسمی مقطع قبلی

توجه داشته باشید که ممکن است بسته به رشته و مقطع مورد نظر شما، به مدارک دیگری نیز برای دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه نیاز داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتماً از قبل با کارشناسان ما در موسسه شایان مشورت کنید و مطمئن شوید که به چه مدارک دیگری برای تحصیل در این دانشگاه نیاز دارید. علاوه بر این، تمام مدارک ذکر شده باید به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی ارائه شوند.

همینطور بخوانید: لیست بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه 2024 + رنکینگ جهانی

دانشکده های دانشگاه استانبول ترکیه

همان طور که پیش از این نیز به اختصار گفتیم، در دانشگاه استانبول ترکیه دانشکده های متعددی مشغول به فعالیت هستند و در این دانشکده ها، رشته های مختلفی تدریس می شوند. به همین دلیل شما می توانید بسته به نوع رشته انتخابی خود، در هر یک از این دانشکده ها که بخواهید، درس بخوانید. در این قسمت، به صورت مختصر برخی از مهمترین دانشکده های این دانشگاه را نام می بریم.

 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ادبیات
 • دانشگاه الهیات
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده آموزش از راه دور
 • دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • دانشکده حمل و نقل و تدارکات
 • دانشکده علوم

شهریه دانشگاه استانبول ترکیه

یکی از مهمترین سوالاتی که خیلی از متقاضیان تحصیل در ترکیه می پرسند، شرایط شهریه در این کشور و به خصوص دانشگاه استانبول است. به طور کلی، مقدار شهریه ای که شما باید برای تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه بپردازید، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. برای مثال، رشته و مقطع تحصیلی شما، مهمترین عواملی هستند که باعث تفاوت در شهریه دانشگاه استانبول ترکیه می شوند.

اما به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. شهریه تحصیل در این دانشگاه بسته به رشته و مقطع انتخابی شما، بین ۲۲ هزار تا ۱۵۰ هزار لیر متغیر است. فاکتور دیگری که می تواند باعث تفاوت در شهریه تحصیل در این دانشگاه شود، این است که آیا شما بورسیه تحصیلی دارید یا خیر. در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه برای شما تا حد خیلی زیادی پایین می آید.

همینطور بخوانید: رنکینگ دانشگاه های ترکیه

از سوی دیگر، شهریه دانشگاه استانبول برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی نسبت به رشته های دیگر بیشتر است. به طوری که برای تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه باید سالیانه ۱۵۰ هزار لیر بپردازید. این در حالی است که هزینه مورد نیاز برای تحصیل در رشته هایی مانند اقتصاد، مدیریت و علوم سیاسی باید سالیانه ۲۵ هزار لیر ترکیه است.

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره دانشگاه استانبول ترکیه به دست آوردید. همان طور که متوجه شدید، در این دانشگاه امکانات متعددی برای دانشجویان بین المللی وجود دارند و افراد می توانند با استفاده از آنها، شرایط تحصیل در این دانشگاه را برای خود فوق العاده راحت تر کنند. به علاوه، مراکز تحقیقاتی بسیار زیادی در دانشگاه استانبول در کشور ترکیه وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید بار علمی خود را تا حد خیلی زیادی افزایش دهید.

اگر شما هم قصد دریافت پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه را دارید و می خواهید در این دانشگاه درس بخوانید، پیشنهاد می کنیم که حتماً از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. در این شرایط، کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی شایان در خدمت شما هستند تا به شما کمک کنند و بتوانید از این دانشگاه پذیرش بگیرید. حتی بعد از مهاجرت نیز می توانید برای اجاره محل اقامت، ثبت نام در بورسیه تحصیلی و سایر موارد این چنینی هم از کارشناسان ما کمک بگیرید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان