تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه 2024 / شرایط، هزینه و مدارک 

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه 2024 / شرایط، هزینه و مدارک 
تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه 2024 / شرایط، هزینه و مدارک 

فهرست مطالب

دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود که در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه مدرک کاملا معتبری دارد و به همین دلیل مورد تایید وزارت علوم ایران نیز است. حتی اگر شما بخواهید بعد از تحصیل در ترکیه به خصوص در دانشگاه فنی خاورمیانه به کشورهای اروپایی یا آمریکایی مهاجرت کنید، هیچ مشکلی پیش نمی آید؛ زیرا مدرک این دانشگاه در کشورهای دیگر نیز به راحتی مورد تایید واقع می شود.

به طور کلی، شما با تحصیل در این مرکز آموزش عالی می توانید تجربیات فوق العاده ای به دست بیاورید و از نظر بار علمی در سطح بسیار خوبی قرار بگیرید. این دانشگاه در شهر آنکارا، اساتید برجسته و مجربی دارد که دروس را با کیفیت بسیار بالایی به زبان انگلیسی در اختیار شما قرار می دهند.

شما می توانید برای تحصیل در رشته های فنی و مهندسی، وارد دانشگاه فنی خاورمیانه شوید. با این حال، برای ورود به این دانشگاه باید برخی شرایط خاص را داشته باشید تا بتوانید نامه پذیرش دانشگاه را دریافت کنید. در ادامه مطلب، به صورت مفصل درباره شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه صحبت می کنیم.

درباره دانشگاه فنی خاورمیانه

پیش از همه چیز، خوب است برخی اطلاعات کلی درباره دانشگاه فنی خاورمیانه به دست بیاورید. این شهر در مرکز شهر آنکارا قرار دارد و بیشتر از ۲۸ هزار دانشجو در حال حاضر در آنجا تحصیل می کنند. به طور کلی، تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه فنی خاورمیانه به بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر می رسد.

این مرکز انواع رشته ها و برنامه های دانشگاهی را ارائه می دهد و شما می توانید در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به راحتی در این دانشگاه تحصیل کنید. تعداد کل دانشجویان خارجی در دانشگاه فنی خاورمیانه به بیشتر از ۱۷۰۰ نفر می رسد که رقم بسیار خوبی در شهر آنکارا در ترکیه است.

درباره دانشگاه فنی خاورمیانه

علاوه بر این موارد، باید بدانید که دانشگاه فنی خاورمیانه در جهان رتبه ۳۳۶ در وب سایت جهانی QS را دارد. همچنین در میان سایر دانشگاه های آنکارا، این دانشگاه در رتبه سوم و در سراسر ترکیه هم در رتبه چهارم قرار می گیرد. به طور کلی، رتبه این دانشگاه از نظر بار علمی و رضایت دانشجویان در سراسر ترکیه، بسیار خوب و مناسب است.

شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه

گفتیم که شرایط خاصی برای تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه وجود دارند که شما می توانید با داشتن این شرایط، راحت تر وارد این مرکز آموزش عالی شوید. البته توجه داشته باشید که شاید شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف با یکدیگر فرق داشته باشد. در ادامه، برخی از مهم ترین شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه برای مقاطع تحصیلی مختلف را نام می بریم.

همچنین بخوانید: دانشگاه استانبول ترکیه / هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024

 • داشتن مدارک کامل و بدون نقص
 • مدارک تحصیلی از مقاطع قبلی
 • مدارک مالی برای شهریه
 • مدرک زبان در صورت وجود یا حداقل سطح نسبتاً بالا از زبان انگلیسی 
 • نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

یکی از اصلی ترین شرایط پذیرش در این دانشگاه، کسب نمره قبولی در آزمون ورودی آن است. برای همه دانشگاه های ترکیه، نوعی آزمون ورودی با نام آزمون یوس یا SAT برگزار می شود که البته سوالات هر دانشگاه با دیگری متفاوت است. اگر شما نمره قبولی در این آزمون را دریافت کنید، می توانید وارد دانشگاه فنی خاورمیانه شوید. برای مثال، باید در درس ریاضی نمره ۶۸۰ از ۸۰۰ و در دروسی مانند علوم و هنر هم نمره ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ را به دست بیاورید.

شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه

اگر مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل داشته باشید، راحت تر می توانید در بازه زمانی کوتاه تری پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه را دریافت کنید. در غیر این صورت، باید در آزمون انگلیسی دانشگاه شرکت کنید تا مسئولان متوجه شوند که آیا سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی دارید یا خیر.

اگر سطح شما به میزان دلخواه نرسد، باید در کلاس های مقدماتی زبان انگلیسی شرکت کنید که به مدت یک سال به طول می انجامد. اما اگر مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید، نیازی به گذراندن این دوره ها نیست و با دریافت نامه پذیرش، می توانید به صورت مستقیم وارد دانشگاه شوید.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه

مدارکی که باید در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه دهید، با یکدیگر فرق دارد. مثلاً در دوره دکترا باید مدارک بیشتر و حرفه ای تری نسبت به دوره کارشناسی داشته باشید. در ادامه، برخی از مهمترین مدارک لازم برای دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه را نام می بریم.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی جدید 
 • ریز نمرات و مدرک فارغ التحصیلی در مقطع قبلی
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت موجود
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رسید پرداخت هزینه ها
 • مدرک تمکن مالی یا نامه بورسیه
 • گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه 
 • مقالات ثبت شده در صورت موجود (به خصوص در مقطع دکتری)

بعد از این که همه مدارک بالا را آماده کردید، باید آنها را به یک دارالترجمه رسمی و معتبر بسپارید تا همه آنها را به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی ترجمه کنند. اگر هرگونه نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، شانستان برای دریافت پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه تا حد قابل توجهی پایین می آید. پس حتماً از چندین ماه قبل، برای آماده سازی مدارک اقدام کنید.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه 

دانشگاه فنی خاورمیانه کلاً ۵ دانشکده دارد که هر یک از این دانشکده ها، رشته های دانشگاهی متفاوتی را ارائه می دهند. در قسمت پایین، این دانشکده ها را معرفی می کنیم و شما می توانید در هر یک از این پردیس ها که بخواهید، مشغول تحصیل شوید. 

 • دانشکده تعلیم و تربیت 
 • دانشکده معماری 
 • دانشکده مهندسی 
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری 
 • دانشکده علوم و هنر 

رشته های ارائه شده در دانشگاه فنی خاورمیانه

در دانشگاه فنی خاورمیانه رشته های مختلفی به عنوان زیر مجموعه دانشکده هایی که پیش از این معرفی کردیم، ارائه می شوند. همان طور که می دانید، در این دانشگاه رشته های فنی و مهندسی طرفداران بیشتری دارند. در قسمت پایین، تنها بخش کوچکی از رشته های پرطرفدار برای تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه را نام می بریم. 

همینطور بخوانید: تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه 2024 / شهریه و شرایط پذیرش

مهندسی کامپیوترمهندسی برق و الکترونیکمهندسی شیمی مهندسی هوافضا 
مهندسی عمران مهندسی گاز طبیعی و پترولیوممهندسی معدنمهندسی محیط زیست 
مهندسی صنایع مهندسی زمین شناسی مهندسی مکانیک روابط بین الملل 
طراحی صنعتی زیست مولکولی و ژنتیکزیست شناسی آموزش زبان انگلیسی 
بیولوژی آمارفلسفه فیزیک

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه

از آنجا که دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دانشگاه های دولتی شهر آنکارا شناخته می شود، هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به خیلی از دانشگاه های خصوصی دیگر ترکیه ارزان تر است. اما به طور کلی، شهریه این دانشگاه تا حد خیلی زیادی به مقطع و رشته انتخابی شما بستگی دارد. به صورت متوسط، می توانید انتظار داشته باشید که شهریه لازم برای تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه بین ۵۳ هزار تا ۸۰ هزار لیر ترکیه متفاوت باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

شما با استفاده از بورسیه های تحصیلی که دانشگاه فنی خاورمیانه ارائه می دهد، می توانید بخش قابل توجهی از هزینه های شهریه و حتی هزینه زندگی خود در ترکیه را نیز از طرف دولت ترکیه دریافت کنید. به طور کلی، دو نوع بورسیه تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه در اختیار دانشجویان قرار می گیرند که شامل موارد زیر هستند:

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه
 • بورسیه احتیاجات: برای کسانی در نظر گرفته شده است که به خاطر مشکلات اقتصادی، نمی توانند از پس هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه بر بیایند و به همین دلیل ا استفاده از این بورسیه، می توانند از طرف کمیته دانشگاه فنی خاورمیانه کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.
 • بورسیه موفقیت: این بورسیه برای کسانی در نظر گرفته شده است که در زمینه های مختلف، موفقیت های قابل توجهی به دست آوردند. برای مثال، کسانی که نمره قبولی بالایی در آزمون ورودی دانشگاه گرفته اند، کسانی که در بنیادهای علمی دستاورد کسب کردند و همچنین افرادی که در فهرست ۱۰۰۰ نفر برتر بنیاد توسعه این دانشگاه هستند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند.

سخن پایانی

تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه برای علاقه مندان به تحصیل در ترکیه می تواند یک گزینه بسیار عالی باشد. زیرا در این مرکز خدمات متعددی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرند و همچنین آنها می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی احتیاجات یا موفقیت، بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه را نیز دریافت کنند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه فنی خاورمیانه بر اساس شرایط خود، با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی شایان تماس بگیرید. کارشناسان ما به طور کامل شما را راهنمایی می کنند تا بتوانید هرچه سریع تر، مدارک لازم را آماده کرده و تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه را آغاز کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان