بررسی اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در ایران 1403

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بررسی اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در ایران 1403
بررسی اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در ایران 1403

فهرست مطالب

اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه چقدر است؟ این موضوع یکی از مهمترین سوالاتی است که برای خیلی از افراد که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، پیش می آید. خیلی از افراد دوست دارند بعد از تحصیل در ترکیه و پایان فارغ التحصیلی، از این کشور به ایران بازگشته و در کشور خودمان مشغول به کار شوند. با این حال، مطمئن نیستند که اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در ایران تقریباً چقدر است.

این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل باید حتماً قبل از این که برای تحصیل در ترکیه و گرفتن پذیرش اقدام کنید، اطلاعات کافی در این باره به دست بیاورید. از این رو، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره میزان اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در ترکیه به طور کامل صحبت کنیم. پس اگر شما هم می خواهید در کشور ترکیه درس بخوانید، به هیچ عنوان خواندن این مقاله را از دست ندهید تا با پرطرفدارترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه از نظر وزارت علوم ایران آشنا شوید.

اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه از نظر اعتبار علمی در سطح نسبتاً بالایی قرار می گیرند و در میان سایر دانشگاه های جهان نیز رتبه خوبی دارند. از این رو، شما می توانید اطمینان داشته باشید که بعد از فارغ التحصیلی امکان کار کردن در ایران را خواهید داشت. حتی خیلی از افراد می توانند بعد از فارغ التحصیلی به کشورهای اروپایی رفته و در انجام مشغول به کار شوند.

البته نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و نمی توان گفت که همه دانشگاه های ترکیه یک اعتبار علمی یکسان دارند. از این رو، باید حتماً در دانشگاه هایی تحصیل کنید که اعتبار علمی بالایی دارند و مورد قبول وزارت علوم قرار گرفته اند. در ادامه این دانشگاه ها را معرفی خواهیم کرد.

اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، شرایط برخی دانشگاه ها با دانشگاه های دیگر متفاوت است. از این رو، سعی کنید در دانشگاه هایی درس بخوانید که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند و از نظر علمی در سطح بالایی قرار می گیرند. این دانشگاه ها شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه می شوند و اگر از هر یک از آنها فارغ التحصیل شوید، بدون هیچ گونه مشکلی می توانید در ایران مشغول به کار شوید. در این قسمت، فهرستی از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند را نام می بریم.

دانشگاه دولتی حاجت تپه در ترکیه

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه که اعتبار علمی بسیار بالایی دارد، دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا است که در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد. اعتبار علمی این دانشگاه در میان سایر دانشگاه های ترکیه، در سطح نهم است و در سطح جهانی هم در رتبه ۵۳۱ قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: مهاجرت به ترکیه 2024 / شرایط، مدارک و هزینه اخذ اقامت

در حال حاضر ۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از آنها جزء دانشجویان بین المللی به شمار می آیند. هم وزارت علوم و بهداشت ایران و هم اروپا این دانشگاه را تایید کرده اند و دانشجویان می توانند بعد از تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ایران یا کشورهای اروپایی کار کنند.

دانشگاه خصوصی کوچ در ترکیه

بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه از ایران، ترجیح می دهند که در دانشگاه های خصوصی این کشور درس بخوانند. زیرا شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین المللی خیلی مناسب تر است و همه دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند. این مرکز آموزشی در شهر استانبول واقع شده است و تاسیس آن به سال ۱۹۹۳ باز می گردد. رتبه علمی این دانشگاه در ترکیه ۱۸ و در جهان ۴۵۱ است و در میان بهترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود.

دانشگاه دولتی آنکارا ترکیه

اگرچه شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی مناسب تر است، اما هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه فوق العاده پایین تر محاسبه می شود. از این رو، شما می توانید در دانشگاه آنکارا که در همین شهر واقع شده است، مشغول به تحصیل شوید و مطمئن باشید که به خاطر داشتن رتبه علمی بالا، در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران به شمار می آید. هم اکنون تعداد دانشجویان این دانشگاه به بیشتر از ۶۰ هزار نفر می رسد که یکی از مهم ترین معیارهای قبولی دانشجویان، قبولی در آزمون یوس است.

دانشگاه خصوصی یدی تپه استانبول

اگر می خواهید از اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه مطمئن شوید و در یک دانشگاه معتبر درس بخوانید، دانشگاه یدی تپه در استانبول می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این دانشگاه در شهر استانبول و در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و دروس به زبان های مختلف انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ترکی تدریس می شوند.

مانند سایر دانشگاه های ترکیه، این دانشگاه نیز برای پذیرش دانشجویان و به خصوص دانشجویان بین المللی از آزمون یوس استفاده می کند. به علاوه برای ثبت نام در این دانشگاه باید شرایط خاصی داشته باشید که کارشناسان ما در موسسه شایان به طور کامل شما را راهنمایی می کنند.

دانشگاه خصوصی باهچه شهیر

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه که مدرک فارغ التحصیلی از این دانشگاه در ایران هم تایید می شود، دانشگاه خصوصی باغچه شهیر است. رتبه علمی این دانشگاه در جهان ۹۲۱ است و به همین دلیل می توانید اطمینان داشته باشید که بعد از فارغ التحصیلی از این دانشگاه پرطرفدار در کشور ترکیه نیز می توانید بدون هیچگونه مشکلی به ایران بازگشته و در کشور خودمان کار خود را آغاز کنید.

اعتبار مدرک رشته های پزشکی ترکیه در جهان

دانشگاه فنی خاورمیانه

در صورتی که می خواهید در یکی از رشته های مهندسی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید، مطمئن باشید که دانشگاه فنی خاورمیانه می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این دانشگاه دارای رتبه علمی بالایی است و در سال ۲۰۲۴ بر اساس رتبه بندی وب سایت QS، در رتبه ۳۳۶ قرار گرفت. این موضوع موجب شده که بسیاری از افراد برای تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه، این دانشگاه را انتخاب کنند.

همینطور بخوانید: تحصیل پزشکی در ترکیه 2024 / هزینه، شرایط و مدارک موردنیاز

دانشگاه فنی استانبول

 یکی دیگر از دانشگاه های فوق العاده پرطرفدار برای رشته های فنی و مهندسی، دانشگاه فنی استانبول با رتبه ۴۰۴ است. این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده است و چندین سال است که فعالیت خود را به صورت حرفه ای ادامه می دهد. وزارت علوم ایران نیز مدرک صادر شده از طرف دانشگاه فنی استانبول را تایید می کند.

دانشگاه بیلکنت

در نهایت، آخرین دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران در کشور ترکیه، دانشگاه بیلکنت است که رتبه علمی بالایی دارد. بر اساس رتبه بندی وب سایت QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه رتبه ۵۰۲ را از آن خود کرد. به خاطر وجود اساتید با تجربه و ماهر و کیفیت بالای دروس تدریس شده، وزارت علوم ایران مدرک این دانشگاه را تایید کرده است.

اعتبار مدرک رشته های پزشکی ترکیه در جهان

از رایج ترین رشته هایی که متقاضیان بسیار زیادی در کشور ترکیه از میان دانشجویان بین المللی دارد، رشته های پزشکی است. رشته هایی مانند داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی طرفداران بسیار زیادی دارند و خیلی از افراد می خواهند در یکی از این رشته ها در ترکیه درس خوانده و سپس در کشورهای دیگر مشغول به کار شوند.

خوشبختانه مدارک رشته های پزشکی در ترکیه نیز اعتبار علمی بالایی دارند که یکی از مهمترین دلایل این موضوع، پیوستن کشور ترکیه به توافقنامه بولونیا در سال ۲۰۰۱ است. برای مثال، دانشگاه حاجت تپه در ترکیه با دانشگاه هاروارد در آمریکا همکاری تنگاتنگی دارند. این مسائل نشان دهنده این هستند که شما می توانید بعد از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در کشور ترکیه، در کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی مشغول به کار شوید.

توافقنامه بولونیا چیست؟

گفتیم که یکی از مهم ترین دلایلی که باعث افزایش اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه شده، توافق نامه بولونیا است. توافق نامه بولونیا در واقع به مجموعه ای از نشست ها و توافق نامه هایی گفته می شود که میان کشورهای اروپایی بسته شده است و منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) روی آن نظارت دارد. مهم ترین هدف از وجود این توافق نامه، رعایت استانداردهای تدریس و کیفیت مدارک دانشگاهی هستند.

در این توافق نامه ای که در سال ۱۹۹۹ به امضا رسید، در ابتدا تنها ۲۶ عضو داشت که در حال حاضر تعداد اعضای آن در سراسر جهان به ۴۹ کشور می رسد. یکی از اعضای این توافقنامه، کشور ترکیه است. به همین دلیل می توان اطمینان داشت که با تحصیل در دانشگاه های ترکیه به خاطر وجود این توافق نامه، امکان کار کردن در همه کشورهای اروپایی را خواهید داشت.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، وجود توافق نامه بولونیا باعث شده که دانشگاه های ترکیه از نظر وزارت علوم ایران و به خصوص اروپا کاملا مورد تایید باشد. از این رو، شما با هیچ چالشی بعد از تحصیل و فارغ التحصیلی در ترکیه روبرو نخواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در هر یک از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، می توانید با کارشناسان شایان تماس بگیرید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان