آیا رفتن به ترکیه بدون پاسپورت قانونی است؟

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
رفتن به ترکیه بدون پاسپورت قانونی
آیا رفتن به ترکیه بدون پاسپورت قانونی است؟

فهرست مطالب

البته ممکن است برخی از افراد اخباری شنیده باشند که ایرانیان می توانند بدون داشتن پاسپورت و فقط با ارائه کارت شناسایی، به کشور ترکیه بروند. این مسئله هنوز در حال بررسی است و هیچ قانونی برای آن وجود ندارد. به همین دلیل هم در حال حاضر مهاجرت و سفر به ترکیه بدون پاسپورت به هر شکلی کاملا غیرقانونی است و به هیچ عنوان نمی توانید بدون داشتن این مدرک به ترکیه سفر کنید.

قانون داشتن پاسپورت برای سفر به ترکیه

کسانی که قصد سفر و یا مهاجرت به ترکیه را دارند، باید دارای پاسپورتی با اعتبار حداقل 6 ماهه باشند. هیچ تفاوتی ندارد که این افراد بخواهند برای مهاجرت به ترکیه بروند و یا برای اهداف گردشگری و دید و بازدید اقوام و دوستان خود.

قانون داشتن پاسپورت برای سفر به ترکیه

در هر شرایطی، رفتن به ترکیه بدون پاسپورت قانونی نیست و همه افراد برای رفتن به این کشور باید حتما پاسپورتی با اعتبار حداقل 6 ماهه ارائه دهند. زیرا همان طور که پیش از این نیز گفتیم، هنوز قانونی برای سفر به ترکیه بدون پاسپورت وجود ندارد و تنها چیزی که باعث راحت شدن کار ایرانیان برای سفر به ترکیه می شود، این است که الزامی برای داشتن ویزا ندارند.

افراد در هر کشوری برای رفتن به کشورهای اطراف و حتی کشورهای دورتر، باید مدارک خاصی ارائه دهند که یکی از مهم ترین آنها، پاسپورت و برخی مواقع هم ویزاست. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید به هر یک از کشورهای اروپایی بروید، باید حتما علاوه بر پاسپورت، ویزا هم داشته باشید. این در حالی است که این مسئله درباره ترکیه صدق نمی کند و حتی بدون ویزا هم می توان برای رفتن به این کشور اقدام کرد. با این حال، این بدان معنی نیست که رفتن به ترکیه بدون پاسپورت قانونی است.

ایرانیان می توانند بعد از ورود به خاک کشور ترکیه و در همان فرودگاه، ویزای این کشور را دریافت کنند. اگر بخواهند به صورت توریستی و برای گردش به ترکیه بروند، در فرودگاه برای آنها ویزای توریستی سه ماهه صادر می شود و بعد از گذشتن این سه ماه، باید خاک ترکیه را ترک کرده و به ایران برگردند. سپس آنها می توانند برای ورود مجدد به خاک ترکیه، 6 ماه دیگر اقدام کنند.

مهمترین نکات برای رفتن به ترکیه بدون پاسپورت

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، هنوز سفر به ترکیه بدون پاسپورت تصویب نشده و فقط اخبار خیلی مبهمی درباره این مسئله اعلام شده است. دلایل بسیار زیادی باعث شده اند که خیلی از ایرانیان قصد سفر به مهاجرت به ترکیه را داشته باشند. در این قسمت، برخی از مهم ترین نکاتی که باید برای رفتن به ترکیه در نظر قرار دهید را به صورت مختصر نام می بریم.

  • انتخاب مقصد: اول از همه، شما باید مقصد و شهر مورد نظر خود در کشور ترکیه را انتخاب نمایید و بدانید که بعد از سفر و یا حتی مهاجرت به این کشور، می خواهید به کدام یک از شهرهای ترکیه بروید.
  • داشتن پاسپورت با اعتبار مناسب: همان طور که گفتیم، رفتن به ترکیه بدون پاسپورت امکان پذیر نیست و برای رفتن به این کشور باید حتما پاسپورتی با اعتبار حداقل 6 ماهه داشته باشید.
  • استفاده از وسایل نقلیه عمومی: شما می توانید برای کاهش هزینه های خود بعد از رفتن به ترکیه، از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس استفاده کنید. البته بهتر است از قبل کمی درباره نرخ تاکسی در سطح شهرهای مختلف ترکیه تحقیق کنید تا مجبور به پرداخت هزینه زیادی به رانندگان تاکسی نشوید.
  • به همراه داشتن دلار: از دیگر فاکتورهای مهم موقع سفر به ترکیه، این است که به اندازه کافی دلار به همراه خود داشته باشید. سپس می توانید در صرافی های معتبر موجود در شهرهای مختلف ترکیه، این دلار را به لیر که واحد پول ترکیه است، تبدیل کنید.
  • انتخاب روش سفر به ترکیه: به خاطر داشتن فاصله بسیار کم با ایران، می توان هم از روش زمینی و هم هوایی به کشور ترکیه سفر کرد. انتخاب هر یک از این روش ها بسته به شرایط و میزان بودجه شما می تواند کاملا متفاوت باشد.

مدارک مورد نیاز برای سفر به ترکیه

اگر بخواهید به ترکیه بروید باید علاوه بر پاسپورت، مدارک دیگری هم داشته باشید که در صورت نقص در هر یک از آنها، امکان خروج از ایران و ورود به خاک ترکیه را نخواهید داشت. در این قسمت، توضیح خواهیم داد که برای رفتن به ترکیه باید چه مدارکی ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای سفر به ترکیه

  • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه
  • واچر رزرو هتل
  • داشتن بلیط هواپیما
  • به همراه داشتن کتابچه راهنمای ترکیه
  • داشتن گواهینامه بین المللی در صورت قصد اجاره ماشین در ترکیه

رفتن به ترکیه بدون پاسپورت چه خطراتی دارد؟

بر اساس اطلاعات این مقاله، متوجه شدید که برای رفتن به ترکیه باید حتما پاسپورت داشته باشید. با این حال، باید بگوییم که مهاجرت به ترکیه بدون پاسپورت موجب می شود که شما دچار ضرر و خسارات زیادی شوید. اول از همه، این نکته را مد نظر قرار دهید که سفر به ترکیه بدون پاسپورت به هر نحوی غیر قانونی بوده و اگر بدون داشتن این مدرک به ترکیه بروید، کشور ترکیه هیچ گونه وظیفه ای در قبال امنیت شما نخواهد داشت.

با توجه به این نکته، حتی اگر هرگونه مشکلی هم در خاک ترکیه برای شما پیش بیاید، خودتان باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید. در کنار همه این موارد، حتی اگر هیچ مشکلی هم برای شما پیش نیاید، دولت ترکیه بعد از شناسایی شما که بدون پاسپورت به این کشور رفته اید، شما را جریمه خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از شایان، متوجه شدید که رفتن به ترکیه بدون پاسپورت کاملا غیر ممکن بوده و فقط با داشتن این مدرک با حداقل اعتبار 6 ماهه است که می توانید به این کشور زیبا سفر کنید. پس اگر قصد سفر برای مقاصد گردشگری و یا حتی مهاجرت دائمی به این کشور را دارید، مطمئن شوید که از قبل پاسپورت خود را دریافت کرده اید. زیرا همان طور که گفتیم، سفر به ترکیه بدون پاسپورت عواقب زیادی برای شما به همراه دارد. اگر هم اطلاعات کافی درباره مهاجرت به ترکیه ندارید، می توانید از تیم کارشناسان شایان کمک بگیرید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان