تحصیل دبیرستان در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
تحصیل دبیرستان در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط
تحصیل دبیرستان در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط

فهرست مطالب

تحصیل دبیرستان در ترکیه برای افرادی که سن آنها تقریبا بین ۱۶ تا ۱۸ ساله است، یک فرصت بسیار عالی به شمار می آید. زیرا آنها می توانند با تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه، دروس خود را به زبان انگلیسی فرا گرفته و دیپلم ترکیه را دریافت کنند. در قدم بعدی، آنها شرایط بهتری برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیز خواهند داشت. به همین دلیل خیلی از افراد قصد ادامه تحصیل دبیرستان در ترکیه را دارند.

سالیانه افراد خیلی زیادی برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه و یا تحصیل در مدارس ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند. دانش آموزان دوره دبیرستان می توانند علاوه بر تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه و بهره بندی از امکانات آموزشی بسیار عالی این کشور، به همراه والدین خود به این کشور مهاجرت کرده و والدین آنها نیز اجازه کار کردن در این کشور را خواهند داشت. در ادامه، به صورت مفصل شرایط تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا ببینید که آیا شما هم این شرایط را دارید یا خیر.

شرایط تحصیل دبیرستان در ترکیه

 به طور کلی، برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه لازم است برخی شرایط کلی داشته باشید که بعضی از مهم ترین آنها شامل مواردی مانند گذراندن دوره متوسطه اول است. به این صورت که افراد باید حتماً از سن ۶ تا ۱۴ سالگی حداقل در کشور خود درس خوانده باشند و بخواهند از این سن وارد مقطع دبیرستان در ترکیه شوند.

علاوه بر این، ممکن است برخی دبیرستان های ترکیه دارای شرایط مخصوص به خود باشند و شرایط هر دبیرستان با دبیرستان دیگر متفاوت است. به همین دلیل شما باید در ابتدا مشخص کنید که آیا می خواهید در دبیرستان دولتی ترکیه درس بخوانید یا خصوصی؟ در قدم بعدی، می توانید با کارشناسان شایان تماس گرفته و اطلاعات کاملی درباره شرایط تحصیل دبیرستان در ترکیه در دانشگاه مورد نظر خود به دست بیاورید.

شرایط تحصیل دبیرستان در ترکیه

هزینه تحصیل دبیرستان در ترکیه

وقتی درباره تحصیل دبیرستان در ترکیه صحبت می کنیم، یکی از مهم ترین سؤالات خیلی از افراد، درباره هزینه آن است. با این حال، باید بگوییم که اگر در مدارس و دبیرستان های دولتی ترکیه تحصیل کنید، نیازی به پرداخت هیچ هزینه زیادی ندارید و فقط باید هزینه ای برای محل اقامت خود و خورد و خوراک بپردازید.

از طرف دیگر، هزینه تحصیل دبیرستان در ترکیه در مدارس خصوصی بسته به نوع مدرسه انتخابی شما متفاوت است. بیشتر دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه را دارند، مدارس خصوصی را ترجیح می دهند. زیرا در این مدارس تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در این قسمت، هزینه تقریبی برای تحصیل در مدارس دبیرستان ترکیه را در اختیار شما قرار می دهیم. البته توجه داشته باشید که این هزینه ها به صورت سالیانه می توانند متغیر باشند.

 • هزینه تحصیل دبیرستان در ترکیه در مدارس دولتی: بین ۲ تا ۵۰۰۰ لیر
 • هزینه تحصیل در دبیرستان های ترکیه در مدارس خصوصی: متوسط ۵۰ هزار لیر
 • هزینه تحصیل دبیرستان ترکیه در مدارس بین المللی: بیشتر از ۷۰۰۰ دلار
 • هزینه تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه در مدارس شبانه روزی: بیشتر از ۳۰ هزار دلار

مدارک لازم برای تحصیل دبیرستان در ترکیه

گر شما هم می خواهید از ایران برای تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه اقدام کنید، لازم است مدارک خود را از همین حالا آماده نمایید. تمام مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی ترجمه و سپس معادل سازی شده باشند. برخی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل دبیرستان در ترکیه شامل موارد زیر می شوند:

 • آخرین کارنامه و سوابق تحصیلی
 • فرم درخواست والدین
 • آدرس محل اقامت در ترکیه
 • کارت اقامت و پاسپورت
 • عکس پرسنلی جدید
مدارک لازم برای تحصیل دبیرستان در ترکیه

این احتمال وجود دارد که برخی از مدارس دبیرستان ترکیه مدارک دیگری را نیز برای پذیرش دانش آموزان خارجی اعلام کرده باشند که شما باید بر اساس دبیرستان مورد نظر خود، این مدارک را نیز آماده کنید. همان طور که متوجه شدید، نیازی به ارائه مدرک زبان برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه نیست. به این صورت، شما می توانید برای تحصیل سال آخر دبیرستان در ترکیه اقدام کنید و دیپلم خود را در این کشور بگیرید.

بورسیه تحصیلی دبیرستان در ترکیه 2024

دانشجویان بین المللی می توانند از کشورهای دیگر مانند ایران، حتی برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه هم بورسیه تحصیلی بگیرند. با انجام این کار، آنها می توانند بدون هیچ هزینه ای و با کمترین ریسک، در مدارس دبیرستان ترکیه درس بخوانند.

البته برای دریافت بورسیه تحصیلی باید حتماً واجد شرایط باشند که این شرایط را خود دبیرستان مورد نظر افراد تعیین می کند. یکی از این بورسیه های تحصیلی، بورسیه مدرسه امام خطیب است که دانش آموزان خارجی می توانند بعد از دریافت بورسیه، زمینه های علمی و دروس مذهبی را فرا بگیرند.

البته این مدرسه فقط در همین حوزه فعالیت می کند و برای دروس دینی ارائه می شود. با این حال، بورسیه مدرسه امام خطیب انواع هزینه ها مانند شهریه مدرسه، محل اقامت، هزینه سفر، لباس، مواد غذایی و هزینه های رفت و آمد را در بر می گیرد. علاوه بر این، برخی از مدارس دیگر ترکیه نیز بورسیه های تحصیلی دارند که دانش آموزان مقطع دبیرستان می توانند در صورت داشتن شرایط لازم، از آنها استفاده کنند.

تحصیل دبیرستان در مدارس ایرانی ترکیه

یکی از مهمترین چالش های خیلی از افراد موقع تحصیل دبیرستان در ترکیه یا هر مقطع دیگری، زبان است. ممکن است خیلی از افراد حتی با ورود به دانشگاه های خصوصی که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند، دانش نسبتا خوبی از زبان انگلیسی نداشته باشند و اصلاً متوجه دروس نشوند. این موضوع برای کسانی که مدارس دولتی ترکیه راه پیدا کرده و دروس را به زبان استانبولی فرا می گیرند، خیلی سخت تر و چالش برانگیزتر است.

بورسیه تحصیلی دبیرستان در ترکیه 2024

برای برطرف کردن این مشکل، ایرانیان می توانند خیلی راحت وارد مدارس ایرانی ترکیه شوند. این مدارس دروس را به زبان فارسی ارائه می کنند و شما می توانید با کسب اطلاعات خیلی زیاد درباره تاریخ و فرهنگ ایران، در ترکیه به زبان فارسی درس بخوانید. برخی از این مدارس برای تحصیل در ترکیه به زبان فارسی شامل مواردی مانند مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن در آنکارا و مجتمع آموزشی فجر در استانبول می شوند. هزینه تحصیل در این مدارس هم تفاوت بوده و می تواند بیشتر از ۹۰۰ دلار به صورت سالیانه باشد که کاملاً مناسب است.

مزایای تحصیل در دبیرستان های ترکیه

تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه مزایای خیلی زیادی دارد و به همین دلیل هم خیلی از دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در مدارس دبیرستان این کشور، اقدام می کنند. تحصیل در این دبیرستان ها باعث می شود که دانش آموزان به امکانات متعددی دست پیدا کنند. البته این امکانات بسته به خصوصی دولتی بودن مدرسه، می تواند متفاوت باشد. در این قسمت، به صورت مختصر برخی از مهم ترین مزایای ادامه تحصیل دبیرستان در ترکیه را نام می بریم.

 • بهره مندی از امکانات و منابع معتبر و مدرن
 • فراگیری دروس از بهترین و مجرب ترین معلمان و اساتید
 • آموزش زبان های آلمانی و فرانسوی در کنار انگلیسی
 • بهبود یادگیری به خاطر تعداد کمتر دانش آموزان در هر کلاس دبیرستان نسبت به ایران
 • امکان شرکت در کلاس های فوق برنامه مانند کامپیوتر، کلاس های ورزشی و سایر موارد این چنینی
 • راحت تر شدن فرایند ورود به دانشگاه های ترکیه بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان

سخن پایانی

تحصیل دبیرستان در ترکیه مزایای خیلی زیادی دارد و شما می توانید با آماده کردن مدارک بر اساس مدرسه و شرایط خود، در یکی از دبیرستان های این کشور تحصیل کرده و مدرک دیپلم خود را بگیرید. همان طور که گفتیم، حتی اگر چند سال اول دبیرستان خود را نیز در ایران گذرانده باشید، می توانید برای تحصیل سال آخر دبیرستان در ترکیه اقدام کنید و دیپلم خود را از این کشور دریافت نمایید. کارشناسان تیم مهاجرتی شایان به شما کمک می کنند تا بتوانید برای تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه آماده شده و مهاجرت راحتی داشته باشید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان