مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
تاپو چیست؟
تاپو چیست؟

فهرست مطالب

سوالات شایعی همچون تاپو چیست و انواع سند تاپو چیست را می‌توان در زمره مهم‌ترین سوالاتی دانست که پیش از هر اقدامی برای خرید ملک در ترکیه باید پاسخ آن‌ها را به درستی دانست. چراکه گاهی ممکن است کوچکترین بی احتیاطی در این زمینه، منجر به ضررهای غیر قابل جبرانی در آینده شود.

در این مقاله ابتدا به بررسی معنی تاپو چیست پرداخته می‌شود. سپس انواع سند ملکی در ترکیه (تاپو)، مراحل انتقال سند در ترکیه، مدارک مورد نیاز جهت این امر و هزینه و مدت زمان انتقال سند در ترکیه، توضیح داده می‌شود. در نهایت نیز نمونه سند تاپو و اصطلاحات به کار رفته در آن آورده می‌شود.

تاپو چیست؟

اولین و شایع‌ترین سوالی که از طرف مهاجران به ترکیه پرسیده می‌شود این است که معنی تاپو چیست؟

در پاسخ به سوال شایع معنی تاپو چیست بایستی چنین پاسخ داد که تاپو در واقع همان سند ملک در ترکیه است. در گذشته خرید و فروش ملک در ترکیه دارای پیچیدگی خاصی نبود و به سادگی انجام می‌شد.از آنجایی که خرید ملک در ترکیه یکی از راه‌های اخذ اقامت در این کشور بوده و هست، بسیاری از مهاجران با خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت در این کشور اقدام می‌کردند.

اما متاسفانه گاها به جهت وجود برخی از افراد سودجو و کلاهبردار در این حوزه با مشکلات عدیده‌ای روبه رو می‌شدند. از این رو کشور ترکیه جهت پیشگیری از چنین سوء‌استفاده‌هایی اداره تاپو در ترکیه را تاسیس کرد.

انتقال سند در ترکیه

در واقع در چند سال اخیر به جهت همین سوء‌استفاده‌ها و کلاهبرداری‌های ملکی که در کشور ترکیه رخ داد، سیستم فروش ملک در ترکیه دستخوش تغییراتی شد. از این رو برای پیشگیری از این کلاهبرداری‌ها، و برای بالا رفتن امنیت معاملات ملکی، به فرم‌های فروش ملک در ترکیه، یک QR اضافه شد.

وظیفه این QR در معاملات ملکی در ترکیه این است که با وارد کردن آن کلیه سوابق و ویژگی‌های ملک مورد نظر را می‌توان استخراج کرد که همین امر تا حد قابل توجهی دست کلاهبرداران فروش املاک در ترکیه را بسته است.

انواع سند ملکی (تاپو) ترکیه

آنچه در ابتدا گفته شد در پاسخ به سوال تاپو چیست بود. اما حال که با معنی تاپو چیست آشنایی نسبی حاصل شد، لازم است که با انواع سند ملکی( تاپو) ترکیه نیز آشنا شد.
در ترکیه دو نوع سند ملکی و یا به عبارت دیگر دو نوع تاپو وجود دارد که عبارتند از:

  1. سندهای ملکی آبی رنگ : سندهای ملکی آبی رنگ، به سند زمین‌هایی اعطا می‌شود که دارای مجوز ساخت ساختمان نیستند.
  2. سندهای ملکی قرمز رنگ : سندهای ملکی قرمز رنگ نیز به سندهایی گفته می‌شوند که به ساختمان‌ها و اراضی اعطا می‌شوند که مجوز ساخت ساختمان را دارند. در واقع این سندها معتبر هستند و چنانچه شما قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید سند ملکی قرمز رنگ را دریافت خواهید کرد.

همچنین بخوانید: اجاره ملک در ترکیه

مراحل انتقال سند در ترکیه چیست؟

در قسمت قبل به سوال شایع انواع سند تاپو چیست پاسخ داده شد و حال سوالی که مطرح می‌شود چگونگی مراحل انتقال سند در ترکیه است.
در ترکیه نیز مانند سایر کشورها اولین مرحله برای خرید و فروش ملک در بنگاه‌های معاملات ملکی انجام می‌شود. در بنگاه‌های معاملات ملکی، املاک با قولنامه خرید و فروش می‌شوند اما لازم به ذکر است که صرف وجود قولنامه، جهت انتقال ملک در ترکیه کفایت نمی‌کند و لازم است که حتما ملک مورد نظر در دفتر اسناد رسمی و طبق قانون نقل و انتقالات ملکی کشور ترکیه انتقال پیدا کند.

مراحل انتقال سند در ترکیه

در این مواقع فرد و یا افرادی که قصد خرید ملک را دارند و یا وکیل و نماینده قانونی آن‌ها بایستی در دفتر اسناد و املاک ترکیه حاضر شوند و درخواست انتقال ملک خریداری شده را منطبق با قانون داشته باشند.

در واقع این درخواست که توسط این افراد داده می‌شود اولین قدم در جهت طی کردن مراحل انتقال سند در ترکیه است و در صورتی که به هر دلیلی در دادن این درخواست تعللی صورت گیرد، ممکن است در مراحل بعدی انتقال سند مشکلات عدیده‌ای ایجاد شود. پس از این مرحله دفاتر اسناد و املاک ترکیه استعلامات مربوطه را اخذ می‌کنند و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد انتقال سند ملکی به نام متقاضی انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند در ترکیه

بدیهی است که جهت انتقال سند در ترکیه نیز همچون سایر کشورها به مدارکی نیاز است. از مهم‌ترین مدرک مورد نیاز انتقال سند در ترکیه مدارک شناسایی خریدار و فروشنده است. همچنین سند ملک مورد نظر نیز بایستی موجود باشد و با صرف قولنامه امکان اخذ سند وجود نخواهد داشت.
البته مدارک مورد نیاز خریدار ملک، در صورتی که خریدار خارجی باشد شامل ترجمه و نسخه اصلی گذرنامه، فرم اطلاعات هویت خریدار و شماره مالیات خریدار می‌شود که به عنوان مدارک شناسایی بایستی ارائه شود اما در مورد فروشنده در صورتی که ترک باشد صرف شناسنامه به عنوان مدارک شناسایی کفایت می‌کند.

ناگفته نماند که به جز مدارک فوق که وجود آن‌ها الزامی است، به برخی دیگر از مدارک و مجوزها نیز جهت انتقال سند ملک در ترکیه نیاز است. این مجوزها شامل تسویه حساب‌های مالیاتی، گزارش ارزیابی، مجوزهای پایان‌کار و شهرداری و مهم‌تر از آن‌ها تسویه حساب بدهی‌های بانکی می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند در ترکیه

در واقع تسویه حساب بدهی‌های بانکی از موارد الزامی جهت انتقال ملک در ترکیه نیست. البته در صورتی که این بدهی‌ها تسویه هم نشده باشند انتقال سند صورت می‌گیرد اما در بسیاری از موارد دیده می‌شود که پس از انتقال سند ملک به خریدار، به جهت عدم پرداخت اقساط بانک، از طرف بانک برای خریدار احضاریه فرستاده می‌شود و در این مواقع فروشنده کاملا مبرا است و خریدار می‌ماند و بدهی‌های تسویه نشده بانکی، که بایستی آن‌ها را پرداخت نماید.

در چنین وضعیتی چنانچه خریدار قادر به پرداخت بدهی نباشد، ملک توسط بانک مصادره می‌شود. از این رو واجب و ضروری است که پیش از انتقال ملک در ترکیه و پرداخت هزینه سند زدن خانه در ترکیه، تکلیف بدهی‌های بانکی نیز مشخص شود، تا از ضررهای جبران ناپذیر بعدی جلوگیری شود.

هزینه انتقال سند در ترکیه چقدر است؟

هزینه تاپو در ترکیه و یا به عبارتی دیگر هزینه انتقال سند در ترکیه موارد متعددی را شامل می‌شود. این هزینه‌ها توسط اداره تاپو در ترکیه از متقاضیان خرید ملک در این کشور گرفته می‌شود.

مهم‌ترین هزینه تاپو در ترکیه عبارتند از: هزینه و درصد کمیسیون املاک در ترکیه، هزینه مترجم اداره تاپو در ترکیه، هزینه‌های محضری در ترکیه و… که لازم است حتما جهت انتقال ملک در ترکیه پرداخت شوند.

هزینه انتقال سند در ترکیه

هزینه انتقال سند در ترکیه، شامل موارد گفته شده است که بایستی توسط متقاضی انتقال ملک در این کشور پرداخت شود تا مراحل انتقال سند در ترکیه به صورت کامل انجام گیرد. مجموع هزینه تاپو در ترکیه حدودا معادل ده هزار لیر است.

مدت زمان انتقال سند در ترکیه چقدر است؟

هزینه سند زدن خانه در ترکیه مورد بررسی قرار گرفت و توضیحات لازم نیز ارائه شد. اما سوال دیگری که معمولا به کرات مطرح می‌شود مدت زمانی است که بایستی جهت انتقال سند در ترکیه صرف شود.

در این باره شاید به طور کامل نتوان مدت زمان مشخصی را بیان کرد، چراکه به کامل بودن مدارک طرفین و سایر استعلامات و مجوزهای انتقال سند در ترکیه هم بستگی دارد.

اما در صورتی که مدارک اولیه کامل انتقال سند باشند، از زمان مراجعه به اداره تاپو در ترکیه تا پایان مراحل انتقال سند به 3 روز کاری زمان نیاز است. البته در مواقعی هم این زمان به جهت دیر رسیدن برخی از استعلامات ممکن است 5 روز هم زمان ببرد.

نمونه سند تاپو و اصطلاحات به کار رفته در آن

تا این قسمت از مقاله به سوال شایع سند تاپو چیست پاسخ داده شد و نکات مهمی نیز در این باره بیان شد. اما لازم به ذکر است که در اداره تاپو در ترکیه از برخی اصطلاحات نیز استفاده می‌شود که در صورتی که خریدار با این اصطلاحات آشنایی نداشته باشد، قطعا متضرر خواهد شد.

نمونه سند تاپو


برخی از مهم‌ترین این اصطلاحات عبارتند از:

کات مولیکیتی

کات مولیکیتی یعنی خریدار با خرید آپارتمان مورد نظر خود، به جز مالکیت اعیان، در مالکیت عرصه نیز شریک می‌شود. بدیهی است که چنانچه ملکی خریداری شود که خریدار در عرصه هم شریک باشد، سود بیشتری عاید وی خواهد شد و در صورتی‌که به هر علتی اعیان آپارتمان از استفاده خارج شود و تنها عرصه( زمین) باقی بماند، خریدار متضرر کامل نخواهد بود.

کات ایرتیفاکی

کات ایرتیفاکی یعنی خریدار پس از خرید و انتقال سند تنها مالک اعیان می‌شود و سهمی از مالکیت عرصه (زمین) نخواهد داشت. در این مواقع چنانچه به هر علتی اعیان خراب شود و تنها زمین باقی بماند، خریدار اعیان سهمی نخواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله توضیحات کاملی در باب تاپو چیست و انواع سند تاپو چیست داده شد. همچنین مدارک مورد نیاز، مراحل انتقال سند در ترکیه، هزینه سند زدن خانه در ترکیه و مدت زمان مورد نیاز جهت انجام این فرآیندها نیز مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت نیز برخی از اصطلاحات مهم در سند تاپو که در هنگام سند زدن ملک در ترکیه بایستی به آن‌ها دقت شود آورده شد.
بدیهی است که با توجه به اطلاعات ارائه شده و دقت و هوشیاری در هنگام معاملات ملکی در ترکیه، می‌توان خریدی امن و مطمئن را تجربه کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان