بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه 2024 + راهنمای جامع پذیرش

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه 2024 + راهنمای جامع پذیرش
بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه 2024 + راهنمای جامع پذیرش

فهرست مطالب

ترکیه یکی از بهترین کشورهای اطراف برای مهاجرت تحصیلی شناخته می شود که بسیاری از ایرانیان قصد مهاجرت به این کشور و درس خواندن را دارند. با این حال، یکی از مهمترین چالش های بسیاری از افراد برای درس خواندن در ترکیه، هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه است. دانشجویان بین المللی می توانند از طریق بورسیه تحصیلی، در برخی دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند و بخش زیادی از هزینه های آنها از طریق دولت پرداخت می شود. در این مطلب برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه را نام می بریم.

شما می توانید بسته به نوع بورسیه تحصیلی، بخشی از هزینه های خود برای تحصیل در ترکیه را کاهش دهید. به عنوان مثال، بعضی از بورسیه های تحصیلی تنها بخشی از هزینه تحصیل در ترکیه مانند شهریه دانشگاه را در بر می گیرند و خود شما باید هزینه های زندگی را در این کشور بپردازید. این در حالی است که برخی دیگر از بورسیه های تحصیلی به صورت فول اسکالرشیپ ارائه می شوند. به این صورت که تمام هزینه های زندگی، رفت و آمد و شهریه دانشگاه را شامل می شوند.

لیست دانشگاه ها و نکاتی مهم در رابطه با دریافت پذیرش از آنها را برای شما عزیزان توضیح می دهیم. پس اگر شما هم قصد تحصیل در ترکیه را دارید، پیشنهاد می کنیم که تا پایان همراه ما باشید تا بدانید که چگونه می توانید هزینه های خود را در این کشور کاهش دهید.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه

چندین دانشگاه دولتی در ترکیه بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند که در کشور ترکیه با نام بورسلاری شناخته می شود. در این قسمت بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه را به شما معرفی می کنی که می توانید در سال تحصیلی پیش رو، برای دریافت بورسیه از آنها اقدام کنید.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه

دانشگاه کوچ

اگر کمی درباره همه دانشگاه های موجود در کشور ترکیه تحقیق کنید، متوجه می شوید که دانشگاه کوچ یکی از بهترین آنها شناخته می شود. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ در استانبول افتتاح شد و تاکنون توانسته در صدر دانشگاه های ترکیه قرار بگیرد. دانشگاه کوچ به صورت خصوصی فعالیت می کند و برای دریافت پذیرش از این دانشگاه، باید در آزمون های sat و ACT پذیرفته شوید.

در این رابطه بخوانید: کامل ترین لیست دانشگاه های ترکیه + رنکینگ جهانی 2024

البته به خاطر ارائه بورسیه این دانشگاه، فقط افرادی امکان دریافت آن را دارند که از نظر درسی و سابقه تحصیلی ممتاز باشند. به عبارت دیگر، دانشگاه کوچ بورسیه خود را فقط به دانشجویان ممتاز و نوابغ ارائه می دهد. برای ثبت نام در بورسیه این دانشگاه، باید در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اقدام کنید.

دانشگاه سابانچای

دانشگاه سابانچای یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه شناخته می شود که تنها یک سال بعد از دانشگاه کوچ، یعنی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد. این دانشگاه نیز به صورت خصوصی فعالیت می کند و دانشجویان بین المللی می توانند در رشته های مختلفی مانند هنر، علوم فیزیک، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، اقتصاد و تجارت و سایر موارد این چنینی درس بخوانند.

این دانشگاه بورسیه های تحصیلی مختلفی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. به عنوان مثال ممکن است یکی از دانشجویان بتواند بورسیه تحصیلی با هزینه ۱۰ درصد را دریافت کند و یکی دیگر هم بورسیه ۱۰۰ درصدی را بگیرد.

دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه از سال ۱۹۵۶ که با نام دانشگاه فنی خاورمیانه تاسیس شد، تاکنون توانسته در فهرست بهترین دانشگاه های ترکیه قرار بگیرد. در این مرکز آموزش عالی پروژه های تحقیقاتی متعددی انجام می شوند و از نظر اعتبار علمی در سطح بالایی قرار می گیرد.

مهاجرت تحصیلی رایگان به ترکیه

علاوه بر ارائه بورسیه های متنوع که در این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می گیرند، تمام دروس نیز به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همه این موارد در کنار رتبه بندی بسیار بالای این دانشگاه از نظر سطح علمی، باعث شده اند که بسیاری از دانشجویان بین المللی دانشگاه فنی خاورمیانه را برای تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه بیلکنت

 از دیگر دانشگاه های محبوب در ترکیه برای دریافت بورسیه، می توان به دانشگاه بیلکنت اشاره کرد. این دانشگاه در شهر زیبای آنکارا واقع شده است و سال تاسیس آن به ۱۹۸۴ برمی گردد. به منظور دریافت پذیرش از این دانشگاه هم باید حتماً در آزمون SAT پذیرفته شوید.

در دانشگاه بیلکنت هم مانند نمونه قبلی دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند و به همین دلیل هم دانشجویان بین المللی با چالش زیادی موقع تحصیل مواجه نخواهند شد. کیفیت سیستم آموزشی بسیار بالای این دانشگاه باعث شده که هر ساله دانشجویان متعددی به ترکیه مهاجرت کرده و دانشگاه بیلکنت را برای تحصیل انتخاب کنند. علاوه بر این مزایا، دانشجویان بین المللی در صورت داشتن شرایط لازم می توانند بورسیه تحصیلی این دانشگاه را نیز دریافت کنند.

دانشگاه آنکارا

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه که شما می توانید رشته های متنوعی را در آن پیدا کنید، دانشگاه آنکارا با سطح ۷۵۰ در رتبه بندی سال ۲۰۲۳ است. دانشجویان علاقه مند به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی می توانند دروس را با کیفیت بسیار بالایی در این دانشگاه بگذرانند.

این دانشگاه دولتی بوده و به همین دلیل هم دولت بورسیه های تحصیلی متعددی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. علاوه بر رشته های پزشکی، علاقه مندان به حوزه های مهندسی، حقوق، هنر، علوم ورزشی، دامپزشکی و سایر موارد این چنینی هم امکان تحصیل در دانشگاه آنکارا و بهره بندی از بورسیه تحصیلی را دارند.

دانشگاه حاجت تپه

 دانشگاه دولتی حاجت تپه نیز مانند دانشگاه آنکارا در همین شهر قرار دارد. مثل دانشگاه های دیگر، این دانشگاه نیز از طریق آزمون SAT دانشجویان خارجی را می پذیرد. این مرکز آموزش عالی از نظر رتبه بندی جهانی در سطح بین ۸۰۱ تا ۱۰۰ قرار دارد و انواع رشته های تحصیلی را با کیفیت بسیار بالایی ارائه می دهد. علاوه بر این، می توانید با استفاده از بورسیه تحصیلی که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار دارد، بخش زیادی از هزینه های خود برای زندگی در ترکیه و شهر زیبای آنکارا را کاهش دهید.

دانشگاه بغازیچی

در صورتی که به دنبال بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه هستید، مطمئن باشید که دانشگاه بغازیچی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه های آمریکایی شناخته می شود که به جای ایالات متحده آمریکا، در کشور ترکیه واقع شده است. از دیگر ویژگی های فوق العاده محبوب و مهم این دانشگاه، عضویت آن در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس است.

همچنین این دانشگاه ها از نظر سطح علمی نیز در رتبه بالایی قرار دارد و بین ۷۰۱ تا ۷۵۰ واقع شده است. در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه اقدام کنید تا قسمتی از هزینه های شما برای زندگی و تحصیل در ترکیه کاهش پیدا کند.

مهمترین شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه های ترکیه

همان طور که در ابتدای این مقاله نیز به اختصار گفتیم، برای دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه باید شرایط خاصی داشته باشید و در غیر این صورت، امکان دریافت این کمک هزینه را نخواهید داشت. برخی از مهم ترین شرایط برای دریافت بورسیه، شرایط سنی و معدل هستند.

مهمترین شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه های ترکیه

به عنوان مثال، شرایط سنی برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه برای مقطع کارشناسی، کمتر از ۲۱ سال و کارشناسی ارشد کمتر از ۳۰ سال است. اگر هم قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارید، باید سن شما کمتر از ۳۵ سال باشد.

علاوه بر این موارد اگر می خواهید در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی مشغول به تحصیل شوید، حداقل معدل دیپلم شما باید ۱۸ باشد. این در حالی است که برای تحصیل در سایر رشته ها در مقطع کارشناسی، تا معدل ۱۴ امکان دریافت بورسیه را دارید. این شرط معدل در مقطع ارشد و دکتری به معدل ۱۵ می رسد.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورسیه دانشگاه های ترکیه

اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید و می خواهید با بورسیه، هزینه های خود را کاهش دهید، باید حتماً مدارک خاصی ارائه دهید تا بتوانید برای دریافت بورسیه ثبت نام نمایید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید افرادی که به هر دلیلی شهروند ترکیه شناخته می شوند، امکان دریافت و ثبت نام برای بورسیه را ندارند. تنها کسانی می توانند برای ثبت نام در بورسیه دانشگاه های ترکیه اقدام کنند که در حال حاضر در این کشور حضور نداشته باشند.

همینطور بخوانید: دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه 2024

در این قسمت، برخی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورسیه دانشگاه های ترکیه را نام می بریم. توجه داشته باشید که شاید بر اساس رشته و یا مقطع تحصیلی شما، برخی از این مدارک متفاوت باشند. به همین دلیل بهتر است با تیم کارشناسان شایان تماس بگیرید تا مدارک به روز را برای شما به طور کامل نام ببرند.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورسیه دانشگاه های ترکیه
  • مدارک هویتی و شناسایی به همراه پاسپورت معتبر
  • عکس تمام رخ پرسنلی
  • ریز نمرات تحصیلی از دبیرستان تا آخرین مقطع تحصیلی
  • مدرک فارغ التحصیلی دوره راهنمایی یا متوسطه اول به همراه ریز نمرات
  • مدرک فارغ التحصیلی دوره یا متوسطه دوم و یا گواهی موقت آن به همراه ریز نمرات

سخن پایانی

در این مقاله برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه را به شما معرفی کردیم. همان طور که متوجه شدید، تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه بورسیه تحصیلی متعددی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند. به همین دلیل بهتر است شما هم بعد از کسب اطلاعات کافی، برای دریافت این بورسیه ها اقدام کنید. مؤسسه مهاجرتی شایان به صورت تخصصی روی همین حوزه فعالیت دارد و کارشناسان آن به شما کمک می کنند تا از دانشگاه مورد نظر خود بهترین بورسیه را دریافت کرده و برای تحصیل در ترکیه آماده شوید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان