صفر تا صد اخذ گواهینامه در ترکیه در سال 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
صفر تا صد اخذ گواهینامه در ترکیه در سال 2024
صفر تا صد اخذ گواهینامه در ترکیه در سال 2024

فهرست مطالب

یکی از مهمترین چالش های خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه و یا هر کشور دیگری را دارند، گرفتن گواهینامه و رانندگی در این کشور است. اما به نظر شما شرایط مهاجران در کشور ترکیه برای رانندگی چگونه است؟ آیا افراد امکان رانندگی با گواهینامه ایرانی خود را دارند؟ چه زمانی می توانند برای گرفتن گواهینامه کشور ترکیه اقدام کنند؟ در این مقاله، به طور کامل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد و نحوه اخذ گواهینامه در ترکیه در سال 2024 را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

گواهینامه بین المللی در ترکیه

بر اساس قوانین کشور ترکیه، همه کسانی که به این کشور مهاجرت می کنند، می توانند به مدت ۶ ماه با استفاده از گواهینامه بین المللی رانندگی کنند و نیازی نیست که در این بازه زمانی ۶ ماهه گواهینامه ترکیه را بگیرند. با این حال، اگر مدت زمان اقامت آنها در ترکیه به بیشتر از ۶ ماه به طول انجامید، باید حتما گواهینامه ترک دریافت نمایند.

همچنین بدانید: سفارت ترکیه در تهران / آدرس، ساعات کاری و گرفتن وقت قبلی 1402

گواهینامه بین المللی در ترکیه

از آنجا که ایران و ترکیه روابط تجاری و اقتصادی بسیار خوبی با یکدیگر دارند، بسیاری از مهاجران ایرانی در ترکیه می توانند به راحتی گواهینامه معتبر ترک دریافت کنند. اگر شما هم می خواهید بدانید که شرایط رانندگی در ترکیه برای ایرانیان به چه صورت است، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

شرایط رانندگی در ترکیه و دریافت مجوز در کلاس های مختلف رانندگی 

در صورتی که شما نیز قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و می خواهید بدانید که شرایط رانندگی در این کشور به چه صورت است، به این بخش توجه کنید. در ادامه، مهم ترین شرایط مورد نیاز برای رانندگی در ترکیه و دریافت کلاس های رانندگی در این کشور را به صورت مختصر نام می بریم. 

 • داشتن سابقه رانندگی با مدرک A2 برای دریافت کلاس A. تنها یک استثنا برای این شرایط وجود دارد و آن هم این است که در صورت داشتن سن بیشتر از ۲۴ سال، نیازی به داشتن این سابقه رانندگی نیست.
 • داشتن سابقه رانندگی با مدرک B در صورت نیاز به دریافت مجوز رانندگی C1، C، D1 و D 
 • داشتن مدرک B در صورت نیاز به دریافت گواهینامه رانندگی BE 
 • داشتن مدرک C در صورت اقدام به دریافت مدرک CE 
 • داشتن مجوز رانندگی CE در صورت اقدام برای دریافت مجوز رانندگی C1E 
 • داشتن سابقه مجوز رانندگی با مدرک DE در صورت اقدام برای دریافت D
 • داشتن مجوز کلاس DE در صورت اقدام برای دریافت مجوز کلاس D1E

نحوه دریافت گواهینامه در ترکیه

برای گرفتن گواهینامه در کشور ترکیه شما باید مراحل متعددی را پشت سر بگذارید. در ادامه، هر یک از این روش ها را به صورت مجزا معرفی می کنیم. فراموش نکنید که داشتن گواهینامه معتبر ایرانی نیز برای گرفتن گواهینامه در کشور ترکیه ضرورت دارد.

همچنین بخوانید: مهاجرت به ترکیه بدون ویزا در سال 2024

 1. ترجمه گواهینامه ایرانی: اول از همه، شما نیاز دارید که گواهینامه ایرانی خود را به زبان ترکی ترجمه کنید. به منظور ترجمه این مدرک، باید وارد سایت میخک شده و گواهینامه خود را در سایت به صورت اسکن شده بارگذاری کنید. در قدم بعدی، کد رهگیری برای شما نمایش داده می شود.
 2. دریافت ایمیل: تاییدیه و کد رهگیری از طریق سایت میخک با استفاده از ایمیل برای شما ارسال می شود.
 3. مراجعه به سفارت ایران: بعد از این که تاییدیه از طریق ایمیل برای شما ارسال شد، باید برای گرفتن گواهینامه ترجمه شده خود که روی آن مهر سفارت وجود دارد، به سفارت ایران بروید. توجه داشته باشید که در سفارت ایران، شما باید کیملیک خود را نیز دریافت نمایید. علاوه بر این، هزینه مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ترجمه شده در سفارت ایران در حال حاضر ۱۸ یورو است.
اخذ گواهینامه ترکیه
 • تعیین محل اقامت: در این مرحله، نوبت به آن می رسد که محل اقامت خود را تعیین و تایید کنید که از طریق شماره تماس ۱۹۹ یا وب سایت مربوط به آن انجام می گیرد.
 • آماده سازی مدارک: در نهایت، باید مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ترکیه را آماده کنید تا بتوانید این گواهینامه معتبر را دریافت نمایید. در ادامه، مهمترین مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه در ترکیه را نام خواهیم برد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه در ترکیه

توجه داشته باشید که آماده سازی مدارک اهمیت بسیار زیادی در تصفیه روند دریافت گواهینامه ترکی دارد. در ادامه، مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت این مدارک را به صورت مختصر نام می بریم.

همینطور بخوانید:‌ بهترین دانشگاه های ترکیه در تمام رشته های تحصیلی 2024

 • کارت اقامت یا کیملیک به همراه فتوکپی از آن به صورت پشت و رو
 • اصل گواهینامه معتبر ایرانی به همراه فتوکپی
 • برگه ترجمه شده از طرف سفارت ایران
 • عکس پرسنلی با پس زمینه سفید یک قطعه
 • برگه درخواست دریافت گواهینامه

بعد از آماده سازی مدارک ذکر شده، نوبت من می رسد که اداره نفوس ترکیه محل اقامت شما را تایید کند. در صورتی که این عملیات با موفقیت انجام شود و اداره نفوس محل اقامت شما را تایید کند، باید مدارک زیر را نیز آماده کنید.

 • گواهی سلامت از مراکز بهداشتی معتبر
 • مدرک تحصیلی ترجمه شده رسمی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • دو قطعه عکس پرسنلی با پس زمینه سفید
 • اصل و کپی از کارت اقامت شخص درخواست دهنده
 • رسید پرداخت هزینه ها
تحصیل در ترکیه

هزینه گواهینامه در ترکیه

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه و امکان رانندگی در کشور ترکیه، پرداخت هزینه های مربوطه است. هزینه گواهینامه در ترکیه شامل موارد متعددی می شود یکی از مهمترین آنها، پرداخت ۳۲۰۰ لیر در یکی از بانک های معتبر ترکیه است. همچنین باید نزدیک به ۱۰۰ لیر به اداره پلیس ترکیه نیز پرداخت کنید.

همچنین بخوانید: قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه که باید بدانید!

از دیگر هزینه های مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه در کشور ترکیه، می توان به مواردی مانند هزینه های کلاس برای آموزش رانندگی اشاره کرد. به عنوان مثال، هزینه کلاس رانندگی A1, A2, A و F تقریبا ۱۶۴ لیر و هزینه کلاس رانندگی B تقریبا ۴۹۵ لیر است.

در صورتی که قصد شرکت در کلاس های رانندگی C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D را داشته باشید، باید مبلغ ۸۲۷ لیر بپردازید. وه بر این موارد، شما می توانید برای گرفتن گواهینامه بین المللی در ترکیه مبلغ ۳۰۰ لیر پرداخت کنید.

سخن پایانی

به طور کلی، گرفتن گواهینامه در ترکیه چالش های مخصوص به خود را دارد و این مسئله برای ایرانیانی که به تازگی به این کشور مهاجرت کرده اند، سخت تر است. از این رو، بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا اطلاعات کاملی درباره سن گواهینامه در رانندگی و همچنین نحوه تبدیل گواهینامه ترکیه به ایرانی به دست بیاورید. در این شرایط، تیم کارشناسان شایان به شما کمک زیادی می کنند تا با شناختن کلاس های رانندگی در ترکیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز، بتوانید در این کشور رانندگی کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان